Shearing Sports Logo Shearing Sports New Zealand IncMeat and Wool NZEldersSPARC












FULL MENU

Competition Results - January 2013

27 Jan SUN AGRODOME SHEARS - ROTORUA

Results of the Agrodome Shears, Rotorua A and P Shows at Ngongotaha, on Sunday, January 27, 2013:

Open Final (20 sheep):TIMEPOINTS
1.Rowland Smith(Hastings) 16m59.1s   65.355
2.Matthew Smith (Hastings) 16m54.1s   71.905
3.Digger Balme (Te Kuiti) 17m17.1s   73.605
4.David Buick (Pongaroa) 17m47.9s   74.395
5.Ivan Scott (Ireland) 17m1.4s   74.52
Senior Final (10 sheep): TIMEPOINTS
1.Lachie Baynes (Wairoa) 11m13.2s   50.56
2.Jack Fagan (Te Kuiti) 11m6.4s   50.82
3.Hemi Braddick (Eketahuna) 10m54.6s   56.03
4.Bryce Guy (Kaeo) 10m57.7s   57.385
5.Steve Hansen (Eketahuna) 12m17.9s   63.295
Int Final (6 sheep):TIMEPOINTS
1.David Gordon (Masterton) 10m24.1s   45.538
2.Terrence Durdy (Gisborne) 10m2.7s   47.135
3.Alun Jones (Wales) 10m11.3s   49.398
4.Loic Leygonie (France) 10m6.6s   49.497
5.Bevan Pere (-) 9m44.5s   49.558
Junior Final (4 sheep):TIMEPOINTS
1.Marshall Guy (Kaeo) 7m19.4s   37.47
2.Dewi Williams (Wales) 8m43.3s   41.665
3.Josh Balme (Te Kuiti) 8m34.1s   44.455
4.Duran Smith (Gisborne) 8m33.4s   44.67
5.Thibaut Negre (France) 9m2.3s   50.365
International (12 sheep):POINTS
1.New Zealand 92.352
(Rowland Smith 10min 38.8sec, 46n.023pts; John Kirkpatrick 10min 58.5sec, 46.508pts)
1.Wales 105.86
(Richard Jones 11min 55.1sec, 52.838pts; Gareth Lloyd Evans 12min 27sec, 53.017pts)
New Zealand leads series 1-0.
WOOLHANDLING Open Final:POINTS
1.Keryn Herbert (Te Awamutu) 89.4
2.Ailsa Fleming (Te Karaka) 108
3.Lisa Fagan (Te Kuiti) 110
4.Cushla Abraham (Masterton) 113
WOOLHANDLING Senior Final:POINTS
1.Kim Sowry (Pahiatua) 51
2.Samantha Gordon (Masterton) 101
3.Ed Morrow (Te Kuiti) 111
WOOLHANDLING Junior Final:POINTS
1.Ana Braddick (Eketahuna) 55
2.Tara Chapman (Napier) 69
3.Joanne Shuttleworth (-) 78
4.David Gordon (Masterton) 95

26 Jan SAT WARKWORTH SHEARS

Results of the Warkworth A and P Show Shears on Saturday, January 26, 2013:

Open Final:TIMEPOINTS
1.Neville Osborne (Dargaville) 14m26s   65.7
2.Bevan Guy (Kaeo) 15m27s   70.15
3.Kevin Boyd (Dargaville) 16m44s   74.47
4.Neil Sidwell (Ruawai) 17m5s   75.1
Veterans: TIMEPOINTS
1.Neil Sidwell (Ruawai) 3m27s   29.85
2.Ken Massey (Whangarei) 3m37s   33.85
3.Bruce Dodd (Paparoa) 3m2s   36.6
Intermediate Final:TIMEPOINTS
1.Alan Boler (Wellsford) 8m52s   47.2
2.John Simona (Dargaville) 9m13s   51.3
3.Paddy Atkins (Pakiri) 8m21s   52.45
Novice Final:TIMEPOINTS
1.Michael Boyd (Dargaville) 6m9sec
2.Henry Mayall (Warkworth) 6m59sec

26 Jan SAT TAPAWERA SHEARS

Results of the Tapawera Sports Shears sat Tapawera, Nelson, on Saturday, January 26, 2013:

Open Final:TIMEPOINTS
1. Hamish Bramley (Kaeo) 19m59s   76.65
2.Tony Nott (Blenheim) 20m34s   83
3.Chris Jones (Renwick) 19min53s   83.6
4.Frank Bint (Tapawera) 24m15s   101.4
Open Plate: TIMEPOINTS
1.Peter Lyall (Tapawera) 13m36s   61.05
2.Richard Sampey (Blenheim) 12m43s   64.733
3.Sam Win (Reefton) 12m55s   65.167
4.Baden Barker (Tapawera) 14m25s   70.417
Senior Final:TIMEPOINTS
1.Travers Baigent (Golden Downs) 13m12s   53.8
2.Brett Williams (Tapawera) 13m23s   55.65
3.Jotham Rentoul (Nelson) 16m13s   59.55
4.Shane Nathan (-) 15m23s   67.65
Intermediate Final:TIMEPOINTS
1.Neil Macdonald (Tapawera) 11m48s   51.2
2.Lloyd Rees (Wales) 10m45s   53.45
3.Pam Irvine (Tapawera) 14m5s   77.25
Junior Final:TIMEPOINTS
1.Estai Causer (Golden Bay)7m30s   59.167
2.Ian Benbow (Moutere) 6m37s   83.517
3.John Andrews (Tapawera) 8m21s   105.383
Cleanshear:TIMEPOINTS
1.Chris Jones (Renwick) 8
2.Tony Nott (Blenheim) 9.5
3.Frank Bint (Nelson) 11.5
4.Jotham Rentoul (Nelson) 11.5

26 Jan SAT TAIHAPE A&P SHOW

Results of the Taihape A and P Show Shears at Taihape, on Saturday, January 26, 2013:

Open Final (20 sheep):TIMEPOINTS
1.Rowland Smith (Hastings) 16m46s   672.4
2.David Fagan (Te Kuiti) 16m53s   64.15
3.Adam Brausch (Dannevirke) 16m40s   65.55
4.Digger Balme (Te Kuiti) 16m38s   66.1
5.Gavin Mutch (Whangamomona) 17m42s   71.65
Senior Final (10 sheep):TIMEPOINTS
1.Lachie Baynes (Wairoa) 11mikn 23s   49.15
2.Jack Fagan (Te Kuiti) 11m13s   49.45
3.Luke McCarthy (Rangiora) 11m31s   53.25
4.Floyd Neil (Taumarunui) 12m52s   53.7
5.Michael Rolston (Levin) 13m7s   54.75
Int Final (8 sheep):TIMEPOINTS
1.David Gordon (Masterton) 11m7s   1, 47.73
2.Jean-Pierre Bouyer (France) 12m35s   52.25
3.Darren Alexander (Stratford) 12m28s   53.03
4.Alun Jones (Wales) 12m42s   53.35
5.Dion Hughes (Wales) 12m33s   54.65
Junior Final (4 sheep):TIMEPOINTS
1.Ramone Smith (Gisborne) 8m14s   37.95
2.Iwan Poulton (Wales) 8m48s   38.9
3.Marshall Guy (Kaeo) 6m59s   38.95
4.Elgan Jones (Wales) 8m52s   41.1
5.Josh Balme(Te Kuiti) 9m22s   41.35
WOOLHANDLING Open Final:POINTS
1.ryn Herbert (Te Awamutu) 56
2.Sheree Alabaster (Taihape) 64.8
3.Cushla Abraham (Masterton) 76
4.Emaraina Braddick (Eketahuna) 80
5.Te Oti Martin (Masterton) 128.8
WOOLHANDLING Senior Final:POINTS
1.Lon Kamura (Marton) 71
2.Carole Hohepa (-) 72
3.Kimm owry (Pahiatua) 73
4.Kat Brown (-) 78
5.Samantha Gordon (Masterton) 95
WOOLHANDLING Junior Final:POINTS
1.David Gordon (Masterton) 58
2.Tara Chapman (Napier) 63
3.Carey Potae (-) 73.2
4.Robeena Eketone (Waitara) 84.4
5.Tina Paiwhenua (Masterton) 109

20 Jan SUN HOROWHENUA A&P SHOW

Horowhenua A and P Show Shears at Levin on Sunday, January 20, 2013:

Open Final : TIMEPOINTS
1.Rowland Smith (Ruawai/Hastings) 14m45s   54.12
2.Cam Ferguson (Waipawa) 14m54s   54.94
3.Adam Brausch (Dannevirke) 15m1s   56.23
4.David Buick (Pongaroa) 14m57s   57.53
Senior Final : TIMEPOINTS
1.Steven Hanson (Eketahuna) 13m15s   51.45
2.Michael Rolston (Levin) 12m56s   52..4
3.Cam Hicks (Marton) 12m55s   53.95
4.Hemi Braddick (Eketahuna) 13m2s   54.4
Int Final : TIMEPOINTS
1.David Gordon (Masterton) 6m35s   30.25
2.Catherine Mullooly (Matawai) 7m45s   35.5
3.Loic Leygonie (France) 6m37s   36.85
4.Quinton Sanson (Feilding) 7m30s   37..25
Junior Final :TIMEPOINTS
1.Elgan Jones (Wales) 5m56s   30.12
2.Duran Smith (Gisborne) 5m48s   36.06
3.Dewi Williams (Wales) 6m3s   36.14
4.Neil Bryant (Levin) 7m37s   36.18
Novice Final :TIMEPOINTS
1.Zane King (Gisborne) 4m46s   36.3
2.Graham Cudby (-) 5m45s   36.75
3.Sam Gammie (-) 5m43s   48.65
4.Bradman Franks (-) 6m2s   51.6

19 Jan SAT TAURANGA A&P SHOW

Tauranga A and P Show Shears at Gate Pa Racecourse, Tauranga, on Saturday, January 19, 2013:

Open Final (15 lambs): TIMEPOINTS
1.Digger Balme (Te Kuiti) 12m16.1s   56.672
2.David Fagan (Te Kuiti) 12m19.5s   58.375
3.Mark Grainger (Te Kuiti) 14m6.1s   58.772
4.Doug Smith (Ruawai/Hastings) 14m9.9s   61.49
Senior Final (10 lambs): TIMEPOINTS
1.Bryce Guy (Kaeo) 11m21.3s   52.265
2.Jack Fagan (Te Kuiti) 11m54.1s   56.705
3.Damon Macdonald (Coroglen) 13m54.5s   66.925
Int Final (5 lambs):TIMEPOINTS
1.Charlie Guy (Kaeo) 8m12.7s   41.835
2.Darrin Alexander (Stratford) 7m52.8s   47.44
3.Peter Macdonald (-) 9m27s   56.95
4.Sam Brooks (Pio Pio) 7m44.7s   58.035
Junior Final (3 lambs): TIMEPOINTS
1.Marshall Guy (Kaeo) 5m32.9s   36.978
2.Josh Balme (Te Kuiti) 7m9.8s   48.157
3.Daniel Seed (-) 6m23s   68.817
Open Plate (8 lambs):TIMEPOINTS
1.Adam Brausch (Dannevirke) 7m40.9s   38.545
2.Lloyd Alexander (Waiuku) 8m18.4s   43.67
3.Richard Jones (Wales) 8m13s   44.775
4.Gareth Evans (Wales) 8m28.3s   48.415
International (10 lambs): TIMEPOINTS
1.New Zealand Invitation    96.05pts
(Doug Smith 10min 30.8sec, 47.44pts; Mark Grainger 9min 24.2sec, 48.61pts)
2.beat Wales    100.81pts
(Richard Jones 10min 34.5sec, 49.925pts; Gareth Evans 9min 21.7sec, 50.885pts)

19 Jan SAT WAIROA A&P SHEARS

Wairoa A and P Show Shears on Saturday, January 19, 2013:

Open Final (15 sheep): TIMEPOINTS
1.Cam Ferguson (Waipawa) 12m51s   51.68
2.Matthew Smith (Hastings) 12m52s   56.99
3.Bart Hadfield (Wairoa) 13m51s   58.21
4.Axle Reid (Taihape) 14min   69.72
Senior Final (10 sheep):TIMEPOINTS
1.Lachie Baynes (Wairoa) 13m1s   49.6
2.Hemi Braddick (Eketahuna) 13m26s   52.4
3.Paki Waerea (Bridge Pa) 13m43s   57.35
4.D.J.Crawford (Gisborne) 14m12s  , 59.3
Intermediate Final (4 sheep): TIMEPOINTS
1.David Gordon (Masterton) 6m51s   31.3
2.Adam Morton (Wairoa) 5m55s   31.75
3.Catherine Mullooly (Matawai) 6m4s   33
4.Terrance Durdy (Gisborne) 6m34s   34.45
Junior Final (3 sheep): TIMEPOINTS
1.Dion Hughes(Wales) 5m35s   27.74
2.Dewi Williams (Wales) 5m3s   29.83
3.Elgan Jones (Wales) 6m36s   38.46
4.James Jarden (Wairoa) 7m26s   56.96
Novice (1 sheep): TIMEPOINTS
1.Jamie Alford (-) 4m44s   24.2
2.Campbell Roadley (Ruakituri) 4m21s   33.05
3.Josh Knauf (Whakaki) 3m55s   37.75
4.Zane King (Gisborne) 2m34s   45.7
Veterans (2 sheep): TIMEPOINTS
1.Russell Knight (Apiti) 3m44s   19.2
2.Marg Baynes (Wairoa) 3m55s   25.25
3.Colin Baynes (Wairoa) 5m6s   35.3

19 Jan SAT New Zealand Crossbred
Lamb Shearing Championships

Results from the New Zealand Crossbred Lamb Shearing Championships at the Southland Shears at Winton A and P Show on Saturday, January 19, 2013:

Open Final (20 lambs): TIMEPOINTS
1.John Kirkpatrick (Napier) 17min   61.85
2.Nathan Stratford (Invercargill) 18m38s   69.3
3.Darin Forde (Lornville/Winton) 16m51s   70.25
4.Tony Coster (Rakaia) 20m3s   72.45
5.Angus Moore (Balclutha/Ward) 17m43s   73.45
6.Tom Wilson (Darfield/Scotland) 20m38s   85.85
Open plate (10 lambs): TIMEPOINTS
1.Andy Mainland (Invercargill) 8m57s   41.05
2.Grant Smith (Rakaia) 10m33s   41.95
3.Troy Piper (Lumsden) 9m50s   44.4
4.Chris Vickers (Palmerston) 8m57s   45.35
5.Gavin Rowland (Dunsandel) 10m24s   46.9
6.Chas Tohiariki (Invercargill) 10m47s   52.15
Senior final (12 lambs): TIMEPOINTS
1.Cory Palmer (Dipton) 16min   59.084
2.Brett Roberts (Mataura) 13m51s   60.383
3.Tamihana Karauria (Gisborne) 15m28s   64.817
4.Rob Mainland (Invercargill) 13m43s   64.983
5.Cliff Waihape (Mataura) 14m13s   69.733
6.Bevan Watson (Riverton) 16m3s   75.15
Int final (6 lambs): TIMEPOINTS
1.Phoenix Hawkins (Rakaia) 8m48s   37.734
2.Ethan Pankhurst (Masterton) 9m51s   41.384
3.Hararei Te Whata (Mossburn) 9m51s   41.883
4.Alex Smith (Rakaia) 10m58s   44.9
5.David Jackson (Sefton) 9m16s   48.3
6.Cory Green (Rakaia) 11m7s   53.683
Junior final (5 sheep): TIMEPOINTS
1.Brendan Humphries (Mataura) 10m12s   44
2.Pagan Rimene (Alexandra) 10m18s   45.3
3.Corey Smith (Rakaia) 10m11s   45.35
4.Taniora Poole (-) 9m20s   46
5.Lionel Taumata (Gore) 10m20s   51.8
6.Jan Hartman (Germany) 11m12s   57
Woolhandling - Open final: POINTS
1.Keryn Herbert (Te Awamutu) 52.406
2.Joel Henare (Gisborne) 74.57
3.Tina Rimene (Masterton) 91.15
4.Amy Ruki (Invercargill) 108.844
Woolhandling - Senior Final: POINTS
1.Juliette Lyon (Alexandra) 64.75
2.Mel Barrett (Riverton) 90.06
3.Tawhai Cannell (Gisborne) 95.91
4.Maiden Elers (Mataura) 109.97
Woolhandling - Junior Final: POINTS
1.Sharon Tuhakaraina (Gore) 57.06
2.Emma Kate Rabbidge (Wyndham) 75.6
3.Valerie Weatherburn (Gore) 77.19
4. Waimarama Manukau (Gore) 77.47

19 Jan SAT GOLDEN BAY A&P

Golden Bay A and P Show Shears at Takaka on Saturday, January 19, 2013:

Open Final (20 sheep): TIMEPOINTS
1.Hamish Bramley (Kaeo) 18m15.75s   69..59
2.Nick Nalder (Aaron Creek) 17m51.97s   71.95
3.Tony Nott (Blenheim) 19m46.91s   72.55
Senior final (10 sheep): TIMEPOINTS
1.Travers Baigent (Golden Downs) 11m47.88s   54.09
2.Jotham Rentoul (Wakefield) 13m53.18s   58.26
3.Brett Williams (Tapawera) 12m48.59s   58.33
Int final (6 sheep): TIMEPOINTS
1.Stewart Howatson (-) 10m56.78s   54.17
2.Neil MacDonald (Tapawera) 11m53.41s   54.67
3.Pam Irvine (Tapawera) 16m35.94s   76.8
Junior final (3 sheep): TIMEPOINTS
1.Lloyd Rees (Wales) 5m41.5s   43.08
2.Nasa (-) 5m53.75s   51.02
3.Pax Leetch 6m37.91s   61.9

18 Jan FRI NORTHERN SOUTHLAND COMMUNITY SHEARS

Northern Southland Community Shears at Laumsden on Friday, January 18, 2013:

National fullwool crossbred championships:

Open Final (20 Sheep): TIMEPOINTS
1.Nathan Stratford (Inv) 19m40.91s   69.246
2.John Kirkpatrick (Napier) 18m20.86s   69.993
3.Darrin Forde (Winton) 18m6.7s   71.435
4.Andy Mainland (Invercargill) 19m55.28s   75.514
5.Grant Smith (Rakaia) 21m43.08s   78.504
6.Angus Moore (Ward) 19m48.45s   80.223
Senior Final (12 Sheep): TIMEPOINTS
1.Cory Palmer (Dipton) 15m24.19s   57.043
2.Brett Roberts (Mataura) 13m38.22s   61.494
3.Brook Todd (Dipton) 13m39.61s   61.731
4.Rob Mainland (Invercargill) 15m48.59s   64.514
5.Linton Palmer (Dipton) 17m26.2s   65.393
6.Tom Spence (Gisborne) 13m25.81s   69.625
Int Final (8 sheep): TIMEPOINTS
1.Alex Smith (Rakaia) 12m50.91s   52.171
2.Andrew Leith (Dipton) 11m9.61s   53.106
3.Phoenix Hawkins (Rakaia) 12m50.47s   53.649
4.Ethan Pankhurst (Masterton) 13m33.41s   54.296
5.Hararei Te Whata (Mossburn) 14m14.14s   58.332
6.Mark Lyttle (-) 11m21.41s   58.821
Junior Final (5 sheep): TIMEPOINTS
1.Corey Smith (Rakaia) 9m27.09s   43.555
2.Kahn Culshaw (Ashburton) 7m58.17s   48.509
3.Brendan Humphries (Mataura) 10m52.92s   49.446
4.Chris Malcolm (Winton) 8m2.55s   54.928
5.Jade Ratima (Winton) 9m6.88s   58.144
6.Lionel Taumata (Gore) 7m49s   60.85
WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Tia Potae (Milton) 268.43
2.Tina Rimene (Masterton) 314.96
3.Taiwha Nelson (Alexandra) 326.42
4.Joel Henare (Gisborne) 331.93
WOOLHANDLING - Senior Final: POINTS
1.Jenna Holland (Tuatapere) 297.45
2.Anne-Maree Kahunkura (Omakau) 301.22
3.Mel Barrett (Riverton) 310.61
4.Nardia Mason (Dannevirke) 418.33
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.Emma Kate Rabbidge (Wyndham) 202.64
2.Mary Gavdion (Gore) 206.83
3.Sharon Tuhakaraina (Gore) 241.39
4.Valerie Weatherburn (Gore) 300.11

12 Jan SAT PENINSULA DUVAUCHELLE SHOW

Results from the Pensinsula Duvauchelle A and P Show on Saturday, January 12, 2013:

Open Final: (12 sheep)TIMEPOINTS
1.Grant Smith (Rakaia) 12m12.63s   54.3
2.Kevin Hessell (Pleasant Pt) 12m30.03s   55
3.Shaun Burgess (Rakaia) 12m10.19s   62.81
4.Gavin Rowland (Rakaia) 13m17s   63.27
Senior Final: (8 sheep)TIMEPOINTS
1.Lance Barnes(Diamond Harbour) 12m46.94s   56.47
2.Jotham Rentoul (Wakefield) 11m5.5s   56.53
3.Shane Hackett (Christchurch) 11m12.37s   57.87
4.Greg Moriarty (Waiau) 11m9..06s   60.95
Int Final: (4 sheep)TIMEPOINTS
1.Vinnie Enright (Rangiora) 7m36.38s   42.72
2.Paul Hodges (Geraldine) 8m1.34s   43.82
3.Ethan Pankhurst (Masterton) 8m21.3s   44.27
4.Lyall Windleburn (Waiau) 8m21.41s   48.57
Junior Final: (3 sheep)TIMEPOINTS
1.Cory Smith (Rakaia) 6m50.44s   36.52
2.Edward Herrington (Akaroa) 7m28.47s   62.78
3.Regan Senior (-) 6m24.24s   65.98
4.Tania Kiely (Akaroa) 11m34.38s   60.31

12 Jan SAT KAIKOHE A&P SHEARS

Results from the Kaikohe A and P Show on January 12, 2013:

Open: TIMEPOINTS
1.Allan Bramley (Whangarei) 16m8s   64.15
2.Kevin Boyd (Dargaville) 16m11s   80.32
3.Richard Dampney (Kaikohe) 17m59s   88.02
Senior Final: (10 sheep)TIMEPOINTS
1.Dane Phillips (Maungaturoto) 8m29s   41.06
2.Steve Coop (Wellsford) 9m45s   57.06
3.Eric Wilson (Kaikohe) 7m53s   75.14
Int Final: (7 sheep)TIMEPOINTS
1.Ken Massey (Whangarei) 8m10s   38.25
2.John Simona (Kaikohe) 6m30s   38.5
3.Rex Salisbury (Dargaville) 9m29s   64.45
Junior Final: (4 sheep)TIMEPOINTS
1.Bubbles Rogers (Kaikohe) 8m14s   63.37
Novice Final: TIMEPOINTS
1.Michael Boyd (Dargaville) 9m5s   60.59
2.Angela Elliott (Kaitaia)14m5s   90.59
3.Anna Simpson (Kaikohe) 91.25

05 Jan SAT WESTERN SHEARS - RAGLAN

RESULTS of the Western Shears New Zealand Lambshearing Championships at Raglan, on Saturday, January 5, 2013:

Open Final (20 sheep): TIMEPOINTS
1.David Fagan (Te Kuiti) 15m24.12s   62.356
2.John Kirkpatrick (Napier) 16m0.26s   62.963
3.Digger Balme (Te Kuiti) 15m22.3s   72.415
4.Mark Grainger (Te Kuiti) 17m33.03s   73.002
5.Doug Smith (Hastings) 17m57.58s   77.329
Senior Final (12 sheep): TIMEPOINTS
1.Bryce Guy (Kaeo) 12m49.94s   52.497
2.Jack Fagan (Te Kuiti) 14m4.64s   58.482
3.Turi Edmonds (Raetihi) 15m17.25s   64.613
4.Tui Pene (Waipawa) 15m22.11s   66.106
5.Damon Macdonald (Coroglen) 16m41.56s   69.494
Intermediate Final (8 sheep)TIMEPOINTS
1.David Gordon (Masterton) 11m29.58s   46.104
2.Charlie Guy (Kaeo) 10m38.28s   52.664
3.Sam Brooks (Pio Pio) 11m26.84s   53.217
4.Loic Leygonie (France) 12m40.71s   57.411
5.Darren Alexander (Stratford) 13m54.2668.713
Junior Final (5 sheep): TIMEPOINTS
1.Michael Herlihy (Stratford) 7m44.72s   48.436
2.Marshall Guy (Kaeo) 7m43.18s   48.759
3.Ramon Smith (Gisborne) 9m44.07s   50.004
4.Duran Smith (Gisborne) 9m39.07s   52.554
5.Josh Balme (Te Kuiti) 11m0.64s   59.632








© Shearing Sports NZ 2011
Website by Dzina Ltd