Shearing Sports Logo Shearing Sports New Zealand IncMeat and Wool NZEldersSPARC












FULL MENU

Competition Results - November 2012

24 Nov SAT STRATFORD A&P SHOW

Stratford A and P Show, at Stratford, Saturday, November 24, 2012:

Open Final:TIMEPOINTS
1.Paul Avery (Toko) 54.09
2.Mark Grainger (Te Kuiti) 57.443
3.Gavin Mutch (Whangamomona) 57.816
4.Shane Rawlinson (Stratford)
5.Adam Berry (England)
6.Michael Fabish (Hawera)
Senior Final:TIMEPOINTS
1.Jack Fagan (Te Kuiti) 50.15
2.Hemi Braddick (Eketahuna) 54.6
3.Steve Hansen (Eketahuna) 54.85
4.Nathan Gleeson (Hawera)
5.Mohi Gray (Waipukurau)
6.Shaun Copplestone
Intermediate Final:TIMEPOINTS
1.David Gordon (Masterton) 41.56
2.Sam Brooks (Pio Pio) 51.36
3.David Avery (Toko) 56.28
4.Owain Lewis
5.Charles McCombie
6.Martin Hepburn
Junior Final:TIMEPOINTS
1.Quinton Sanson (Feilding) 34.06
2.Liam Quinlivan (Waipukurau) 40.61
3.Lloyd Rees (-) 63.73
4.Ed Morrow
5.Brent Bellamy
6.Kingsley Young
Novice Final:TIMEPOINTS
1.David Wards 57.7
2.Liam Jansen 68.7

24/25 Nov SAT/SUN NELSON A&P SHOW

Nelson A and P Show, at Nelson, Saturday-Sunday, November 24-25, 2012:

Open Final (20 sheep):TIMEPOINTS
1.Chris Jones (Renwick) 24m5s   95.15
2.Rhys Liddell (Nelson) 22m38s   95.2
3.Tony Nott (Blenheim) 23m30s   98.2
4.Dave Brooker (Hawarden) 24m14s   104.95
Senior Final (6 sheep):TIMEPOINTS
1.Jotham Rentoul (Wakefield) 10m8s   45.233
2.Travers Baigent (Golden Downs) 8m52s   47.933
3.Rowan Nesbit (Rangiora) 9m7s   48.517
4.Brett Williams (Tapawera) 9m41s   53.883
Intermediate (6 sheep):
1.Aaron Booker (Ward) 9m50s   55.75
2.Joseph Stephens (Ireland) 9m45s   61.5
3.Lyall Windleburn (Waiau) 8m31s   64.15
4.Neil MacDonald (Tapawera) 8m41s   76.8
Open Plate (10 sheep):TIMEPOINTS
1.Peter Lyall (Tapawera) 12m47s   61.65
2.Richard Sampey (Blenheim) 12m23s   61.65
3.Tom Wilson (Darfield) 11m29s   68.85
4.Kerry Irvine (Nelson) 14m8s   77
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Frank Bint (Nelson) 239.32
2.Shilo Koroheke (Masterton) 279.25
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.Dannah Emms (Tapawera) 163.95
2.Pam Irvine (Tapawera) 325.9
3.Sarah Higgins (Havelock)
4.Estair Lauser (Golden Bay)
WOOLHANDLING - Novice Final:POINTS
1.Ranee Norton (Blenheim) 140.19
2.Olivia Williams(-) 218.25
3.Candice Norton (-)
4.Sally Austin-Percy (-)
Top of the South Shearing Circuit:
Top of the South open
final (20 sheep):
TIMEPOINTS
1.Tony Nott (Blenheim) 25m2s   90.1
2.Chris Jones (Renwick) 24m27s   92.15
3.Dave Brooker (Hawarden) 27m   100.5
4.Richard Sampey (Blenheim) 26m6s   105.55
Top of the South senior
final (8 sheep):
TIMEPOINTS
1.Travers Baigent (Golden Downs) 11m8s   54.525
2.Brett Williams (Tapawera) 11m10s   60.625
Top of the South intermediate
final (6 sheep):
TIMEPOINTS
1.Aaron Booker (Ward) 14m46s   68.133
2.Neil MacDonald (Tapawera) 14m16s   74.467

10 Nov SAT CENTRAL HAWKES BAY A&P SHEARS, Waipukurau

Central Hawke's Bay A and P Show Shears at Waipukurau on Saturday November 10, 2012:

Open final: (20 sheep)POINTS
1.Cam Ferguson (Waipawa) 18m8s   72.5
2.John Kirkpatrick (Napier) 17m45s   72.95
3.David Fagan (Te Kuiti) 18m56s   78.35
4.David Buick (Pongaroa) 17m44s   78.95
Senior Final: (10 sheep)POINTS
1.Michael Rolston (Levin) 13m28s   62.1
2.Jack Fagan (Te Kuiti) 13m11s   62.45
3.Hemi Dellow (Hastings) 13m3s   64.45
4.Hemi Braddick (Eketahuna) 14m11s   69.15
Intermediate Final (6 sheep):POINTS
1.David Gordon (Masterton) 9m12s   43.6
2.Fraser Quinlivan (Otane) 8m51s   51.55
3.Alex Smith (Gisborne) 8m33s   53.484
4.Adam Morton (Wairoa) 9m2s   55.767
Junior Final: (4 sheep)POINTS
1.Liam Quinlivan (Waipukurau) 7m16s   44.8
2.Duran Smith (Gisborne) 7m46s   46.8
3.Quinton Sanson (Feilding) 9m39s   50.45
4.Nicholas Aramoana (Waipawa) 10m27s   54.85
Novice Final: (1 sheep)POINTS
1.Barry Devine (Northern Ireland) 4m57s   38.85
2.Laura Bradley (Woodville) 6m18s   42.9
3.Callum Tahau (Waipawa) 6m25s   52.75
4.Josh Oden (Waipawa) 6m17s   56.85
WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Sheree Alabaster (Taihape) 160.2
2.Joel Henare (Gisborne) 227
3.Keryn Herbert (Te Awamutu) 230.4
4.Leisha Atkinson (Pahiatua) 236.2
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Pania Piwari (Hastings) 116
2.Samantha Gordon (Masterton) 116
3.Brittany Tibble (Gisborne) 166
4.Kim Sowry (Pahiatua) 183
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.David Gordon (Masterton) 171.5
2.Kylie Ellen (Waipukurau) 176
3.Jazz Lancaster (-) 238.5

15-16 Nov THU/FRI NZ CORRIEDALE CHAMPIONSHIPS
at the CANTERBURY SHOW
A

Results from the New Zealand Corriedale Championships at the 150th Canterbury Show, Christchurch, Thursday and Friday November 15-16, 2012:

Open final (10 sheep):TIMEPOINTS
1.Jason Win (Reefton) 12m40.05s   58.603
2.John Kirkpatrick (Napier) 12m49.92s   61.296
3.Nathan Stratford (Inv) 13m21.41s   62.971
4.Tony Coster (Rakaia) 12m58.38s   66.219
5.Grant Smith (Rakaia) 13m36.34s   66.817
6.Shaun Burgess (Rakaia) 13m19.8s   70.69
Senior Final (8 sheep):TIMEPOINTS
1.Corey Palmer (Dipton) 13m48.67s   55.934
2.Rowan Nesbit (Rangiora) 14m28.03s   66.152
3.Jack Fagan (Te Kuiti) 13m39.17s   68.959
4.Brett Roberts (Mataura) 12m33.61s   70.681
5.Mark McCone (Geraldine) 12m48.59s   73.68
6.Jotham Rentoul (Wakefield) 17m40.2s   78.010
Int Final (5 sheep):TIMEPOINTS
1.Phoenix Hawkins (Rakaia) 11m0.05s   57.003
2.Lyall Windleburn (Waiau) 10m27.92s   72.596
3.Paul Hodges (Geraldine) 11m35.67s   77.384
4.Andrew Leith (Dipton) 10m34.81s   79.941
5.Kaea Kingi (Pleasant Pt) 11m55.47s   85.174
6.Shun Oishi (Japan) 12m10.22s   92.511
Blades Final (5 sheep):TIMEPOINTS
1.Brian Thompson (Christchurch) 16m30.7s   79.335
2.Mike McConnell (Cave) 18m4.83s   87f.242
3.Noel Handley (Rangiora) 15m50.36s   90.918
4.Allan Oldfield (Geraldine) 19m57.84s   92.092
5.Richard Watson (Nth Cant) 19m12.02s   92.401
6.Tim Hogg (Timaru) 18m43.08s   102.154
WOOLHANDLING - Open:POINTS
1.Taiwha Nelson (Alexandra) 273.25
2.Keryn Herbert (Te Awamutu) 302.97
3.Tina Rimene (Masterton) 306.426
WOOLHANDLING - Senior:POINTS
1.Stevie Mason-Smallman (Taihape) 207.81
2.Anne-Maree Kahukura (Omakau) 247.87
3.Sheree Peterson (Milton) 247.9
WOOLHANDLING - Junior:POINTS
1.Kelly Paku (Cheviot) 159.512
2.Daine Rehe (Te Teko) 224.78
3.Valerie Weatherburn (-) 228.9

Canterbury Circuit final:

1.Tony Coster (Rakaia) 12m59s   69.85
2.Chris Jones (Renwick) 12m57s   71.35
3.Grant Smith (Rakaia) 14m9s   74.35
4.Shaun Burgess (Rakaia) 15m18s   76.4
5.David Brooker (Hawarden) 14m22s   82.6
6.Tom Wilson (Darfield and Scotland): 13m52s   86.8

Transtasman Blades Test (4 sheep):

New Zealand 164.011pts (Brian Thompson 14min 36.64sec, 75.832pts; Tim Hogg 14min 48.58sec, 88.179pts)

beat Australia 182.355pts (John Dalla 15min 51.53sec, 77.327pts; Peter Artridge 19min 40.56sec, 105.028pts)

10 Nov SAT MARLBOROUGH SHEARS

Marlborough A and P Show Shears at Blenheim on Saturday, November 10, 2012:

Open Final (16 sheep):TIMEPOINTS
1.Tony Nott (Blenheim) 18m54.41s   76.72
2.Chris Jones(Blenheim) 18m15.62s   78.97
3.Richard Sampey (Blenheim) 20m31.47s   85.51
4.Frank Bint (Nelson) 22m52.03s   106.41
Senior (8 sheep):TIMEPOINTS
1.Rowan Nesbit (Rangiora) 14m9.97s   62
2.Jotham Rentoul (Nelson) 15m52.41s   64.62
3.Greg Moriarty (Waiau) 14m58.5s   68.8
4.Brett Langrell (Temuka) 14m25.94s   70.42
Intermediate (6 sheep):TIMEPOINTS
1.Joseph Stevens (Ireland) 14m50.03s   66.33
2.Aaron Brooker (Blenheim) 14m50.69s   71.53
3.Lyall Windleburn (Waiau) 15m15.38s   77.44
Junior (2 sheep):TIMEPOINTS
1.Sam Murray (-) 5m38.28s   64.91

03 Nov SAT MANAWATU A&P SHEARS

Results from the Manawatu A&P Show Shears at Manfeild, on Saturday, November 3, 2012:

Open Final: (12 sheep)POINTS
1.David Buick (Pongaroa) 11m 21s   44.97
2.John Kirkpatrick (Napier) 11m 31s   47.14
3.Murray Henderson (Feilding) 12m 5s   51.83
Senior final: (6 sheep)POINTS
1.Michael Rolston (Levin) 8m 35s   43.25
2.Mohi Gray (Waipukurau) 8m 32s   46.93
3.Jeremy Lepper (Kaeo) 8m 24s   51.7
Int final: (6 sheep)POINTS
1.David Gordon (Masterton) 8m 48s   39.23
2.Simon Goss (Kimbolton) 10m 34s   41.87
3.Catherine Mullooly (Matawai) 10m 6s   44.97
Junior final: (4 sheep)POINTS
1.Duran Smith (Gisborne) 6m 51s   39.55
2.Quinton Sanson (Feilding) 8m 53s   40.15
3.Liam Quinlivan (Waipukurau) 8m 45s   48
Novice final: (1 sheep)POINTS
1.Laura Bradley (Woodville) 3m 46s   29.3
2.Zane King (Gisborne) 2m 12s   37.6
3.Ricki Stevens (Napier) 3m 45.8s   46.29
WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Joel Henare (Gisborne) 149
2.Sheree Alabaster(Taihape) 224
3.Leonora Smith (Gisborne) 247
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Carmen Smith (Pongaroa) 100
2.Samantha Gordon (Masterton) 208
3.Chenille Kennedy (-) 230
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.Ashleigh Hanson (Feilding) 101
2.David Gordon (Masterton) 175
3.Blaze Pineaha (Waipawa) 227








© Shearing Sports NZ 2011
Website by Dzina Ltd