Shearing Sports Logo Shearing Sports New Zealand IncMeat and Wool NZEldersSPARC












FULL MENU

Competition Results - October 2012

26-27 Oct FRI/SAT Transtasman Tests at Warrnambool

Results of the Transtasman Tests at Warrnambool, Vic, on Friday-Saturday October 26-27, 2012:

Machine shearing (12 sheep):

Australia TIMEPOINTS
308.1pts
Shannon Warnest 18m 04s91.28pts
Nathan Meaney 20m 44s 106.12pts
Mark Buscumb21m 9s110.7pts

Beat New Zealand

New Zealand TIMEPOINTS
309.58pts
Chris Vickers 19m 2s103.18pts
John Kirkpatrick20m 44s101.95pts
Angus Moore20m 24s104.45pts

Blades (3 sheep):

New Zealand TIMEPOINTS
146.85pts
Tim Hogg13m 35s75.42pts
Brian Thomson 12m 2s 71.43pts

Beat

Australia TIMEPOINTS
185.43pts
John Dalla 10m 57s82.52pts
Peter Artridge14m 5s102.92pts

Transtasman Woolhandling:

Australia POINTS
Aroha Garvin and Joseph Garvin 59.5pts

Beat New Zealand

New Zealand POINTS
Sheree Alabaster and Rocky Hape-Taite 64pts

26-27 Oct FRI/SAT Australian National Championships

Results of the Romney Shears and Australian National Championships at Warrnambool on October 26-27:

Open Final (8 sheep): TIMEPOINTS
1.John Kirkpatrick (Napier) 8m 26s   38.93
2.Angus Moore (Ward) 8m 52s   45.23
3.Doug Smith (Ruawai) 9m 21s   46.18
4.Rowland Smith (Rauawa/Napier) 7m 54s   46.95
5.Jason Win (Reefton) 8m 40s   51.38
6.Kelvin Walker (Piopio) 8m 19s   52.45
Australian champ: Shearing: TIMEPOINTS
1.Shannon Warnest (SA) 21m 14s   92.93
2.Justin Dolphin (SA) 23m 51s   95.22
3.Robbie Glover (Tas) 23m 50s   101.23
4.Wayne Hosie (NSW) 22m 19s   105.82
5.Daniel McIntyre (NSW) 23m 19s   107.02
6.Roger Mifsud (Vic) 23m 50s   113.3
Open Final (8 sheep): TIMEPOINTS
1.John Kirkpatrick (Napier) 8m 26s   38.93
2.Angus Moore (Ward) 8m 52s   45.23
3.Doug Smith (Ruawai) 9m 21s   46.18
4.Rowland Smith (Napier) 7m 54s   46.95
5.Jason Win (Reefton) 8m 40s   51.38
6.Kelvin Walker (Piopio) 8m 19s   52.45
Australian champ: Blades: TIMEPOINTS
1.John Dalla 12m 19s   66.62
2.Peter Artridge 13m 37s   85.65
3.Ken French 11m 45s   88.92
4.Nick Denniss 15m 30s   91.17
5.Richie Foster 15m 37s   111..18
6.Gary Griffin 15m 44s   119.53
WOOLHANDLING - Final:POINTS
1.Kayla Garner (NSW) 35.8
2.Angela Wakely (NSW) 37.4
3.Jessica Whatley (Tas) 38.2
4.Michelle Walker (Tas) 43.2
5.Mat Stasinowsky (SA) 43.9
6.Sarah Moran (Vic) 46.1

Teams Shearing and woolhandling:

TEAM MEMBERSPOINTS
1.South Australia (Shannon Warnest, Nathan Meaney, Mat Stasisnowsky, Lisa Norsworthy) 120.83pts
2.New South Wales(Wayne Hosie, Daniel McIntyre, Kayla Garner, Angela Wakely) 122.53pts
3.Tasmania (Robert Glover, Steve Rigby, Jessica Whatley, Michelle Walker)130.5pts

Jim Davidson Shearing Teams event (8 sheep):

TEAM MEMBERSPOINTS
1.Victoria (Roger Mifsud 14 min 49sec, 319.45pts;
Nathan Fidler 15min 59sec, 339.95pts)
659.4pts
2. NZ Shears Te Kuiti (Dion King 14min 57sec, 481.85pts,
Rowland Smith 18min 4sec, 383.2pts)
2865.05pts
3.Northland (Sam Welch 20min 25sec, 520.25pts;
Doug Smith 20min 1sec, 517.05pts)
1037.3pts

Jim Davidson Woolhandling Teams event:

TEAM MEMBERSPOINTS
1.Victoria 211pts
2. New Zealand 225.67pts
3.Best Aussie 256pts

27 Oct SAT ASHBURTON A&P SHEARS

Results of the Ashburton A and P Show Shears on Saturday, October 27, 2012:

Open Final: (20 sheep)TIMEPOINTS
1.Tony Coster (Rakaia) 20m54.8s   76.84
2.Darrin Forde (Lornville) 20m4.14s   77.807
3.Grant Smith (Rakaia) 20m52.8s   80.14
4.Shaun Mathieson (Riverton) 19m53.5s   80.37
5.Eli Cummings (Pleasant Point) 22m1.27s   86.464
Senior Final: (10 sheep)TIMEPOINTS
1.Damian Bloomfield (Gisborne) 15m214.5s   60.925
2.Floyd Neil (Rakaia/Taumarunui) 14m42.09s   62.005
3.Patrick Mulvihill (Geraldine) 18m13.84s   66.492
4.Rowan Nesbitt (Rangiora) 18m51.73s   71.587
5.Brett Langrell (Temuka) 17m21.3s   72.265
Intermediate Final: (5 sheep)TIMEPOINTS
1.Phoenix Hawkins (Rakaia) 8m36.61s   43.231
2.Ethan Pankhurst (Masterton) 9m14.38s   49.919
3.Garth Muggeridge (Cheviot) 11m9.03s   66.052
4.Paul Hodges (Geraldine) 11m2.06s   71.503
5.Joseph Stephens (Ireland) 8m34.75s   71.738
Junior Final: (3 sheep)TIMEPOINTS
1.Kahn Culshaw (Ashburton) 7m39.95s   46.998
2.Cory Smith (Rakaia) 8m45.25s   47.263
3.Mathhew Quinton (-) 10m16.19s   56.18
4.Paul Knyvett (-) 9m9.58s   61.146
5.Alex Smith (Rakaia) 10m52.06s   73.603

27 Oct FRI Wairarapa Spring Shears at Carterton

Results of the Wairarapa Spring Shears at Carterton, on Saturday, October 27, 2012:

Open Final (15 sheep):TIMEPOINTS
1.David Fagan (Te Kuiti) 14m46s   62.967
2.Axle Reid (Taihape) 15m37s   68.317
3.Paerata Abraham (Dannevirke) 14m50s   74.1
4.Lee Edmonds (Masterton) 14m58s   74.167
Senior Final (10 sheep):TIMEPOINTS
1.Jack Fagan (Te Kuiti) 13m15s   55.25
2.Kane Kapene (Martinborough) 13m14s   57.5
3.Casey Bailey (Riverton) 13m23s   57.55
4.Hemi Dellow (Hastings) 15m39s   64.05
Int Final (4 sheep):TIMEPOINTS
1.David Gordon (Masterton) 8m21s   52.8
2.Tane Matiaha (Masterton) 7m51s   53.55
3.Catherine Mullooly (Matawai) 9m2s   54.85
4.Fraser Quinlivan (Waipukurau) 7m46s   59.8
Junior Final (3 sheep):TIMEPOINTS
1.Quinton Sanson (Feilding) 9m15s   49.09
2.Liam Quinlivan (Waipukurau) 7m34s   60.04
3.Randall Aranui (Martinborough) 6m5s   75.58
4.Tawera Brown (Martinborough) 8m37s   97.85
Novice Final (3 sheep):TIMEPOINTS
1.Hamish Pollock (Hawke's Bay) 3m45s   84.25
2.Milton Haira (Martinborough) 2m28s   96.4
WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Keryn Herbert (Te Awamutu) 112
2.Hine Biddle (Masterton) 135.8
3.Pagan Rimene (Masterton) 185
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Tumanako Waikare (Masterton) 104.6
2.Samantha Gordon (Masterton) 140
3.Kiley Laris (Masterton) 142.6
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.Angeline Colquhoun (Masterton) 98
2.Anne Kennedy (Masterton) 109
3.Katrice Hawkins (Martinborough) 117

20 Oct SAT Northern A&P Show Shears at Rangiora

Results of the Northern A and P Show at Rangiora on Saturday, October 20, 2012:

Open Final (14 sheep):TIMEPOINTS
1.Tony Coster (Rakaia) 15m46.25s   72.74
2.Grant Smith (Rakaia) 16m36.59s   74.54
3.Chris Jones (Blenheim) 16m48.04s   86.54
4.Shaun Burgess (Ashburton) 18m1.34s   90.92
Senior Final (8 sheep):TIMEPOINTS
1.Floyd Neil (Taumarunui ) 12m24.22s   58.46
2.Rowan Nesbit (Rangiora) 14m28.22s   61.91
3.Tyson Grant (-) 13m0.88s   61.92
4.Brett Langrell (Temuka) 13m12.12s   62.36
Intermediate Final (4 sheep):TIMEPOINTS
1.Ethan Pankhurst (Masterton) 8m41.59s   47.83
2.Phoenix Hawkins (Rakaia) 8m3.84s   49.19
3.Lyall Windleburn (Waiau) 7m26.59s   61.08
4.Garth Muggeridge (Cheviot) 8m17.06s   71.6
Junior Final (3 sheep):TIMEPOINTS
1.Corey Smith (Rakaia)9m59.63s   59.31
2.Alex Smith (Rakaia) 11m12.87s   136.98
Open Blades (5 sheep):TIMEPOINTS
1.Chris Russell (Woodend) 21m8.03s   96.4
2.Trevor Doran (Cust) 19m58.78s   101.34
3.Tim Hogg (Timaru) 20m49.22s   102.26
4.Allan Oldfield (Geraldine) 19m33.75s   118.29

19 Oct FRI Great Raihania Shears at then Hawkle's Bay Show

Results of the Great Raihania Shears at 149th Hawke's Bay Show, Hastings, October 19, 2012:

Open Final (20 sheep):TIMEPOINTS
1.Dion King (Hastings) 17m13s   68.35
2.Rowland Smith (Hastings) 18m5s   69.35
3.John Kirkpatrick (Napier) 17m24s   70.25
4.David Fagan (Te Kuiti) 19m5s   71.65
Senior Final (8 sheep):TIMEPOINTS
1.Brett Roberts (Mataura) 10m15sec,,51
2.Jack Fagan (Te Kuiti) 9m48s   53.525
3.Hemi Dellow (Hastings) 10m 24s   54.075
4.Mohi Gray (Waipukurau) 10m16s   54.925
Intermediate Final (4 sheep):TIMEPOINTS
1.Frazer Quinlivan (Waipukurau) 7m46s   45.7
2.Alex Smith (Gisborne) 8m34s   49.3
3.Adam Morton (Wairoa) 8m5s   49.65
4.David Gordon (Masterton) 8m10s   52.3pt
Junior Final (3 sheep):TIMEPOINTS
1.Liam Quinlivan (Waipukurau) 6m20s   42.33
2.Quinton Sanson (Feilding) 8m10s   49.5
3.Tegwyn Bradley (Woodville) 8m38s   53.24
4.Duran Smith (Gisborne) 7m7s   55.01
WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Joel Henare (Gisborne) 144
2.Sheree Alabaster (Taihape) 203
3.Keryn Herbert (Te Awamutu)212
4.Monica Potae (Tokomaru Bay) 260
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Annette Maki (Te Kuiti) 184
2.Kyle Wihongi (Hastings) 190
3. Brittany Tibble (Gisborne) 228
4.Maiden Elers (Mataura) 252
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.David Gordon (Masterton) 157
2.Kandy Huata (Raupunga) 173
3.Kyle Ellen (Waipukurau) 173
4.Blaze Peneha (Waipawa) 216

13 Oct SAT Ellesmere Shears  

Results of the Ellesmere A and P Show Shears at Leeston on Saturday, October 13, 2012:

Senior Final (5 sheep):TIMEPOINTS
1.Greg Moriarty (Waiau) 5m28s   51.4
2.Rowan Nesbitt (Rangiora) 11m39s   60.75
3.Tyson Grant (-) 10m38s   71.3
Junior Final (2 sheep):TIMEPOINTS
1.Robert Hewett (Palmerston) 6m44s   35.7
2.Lyall Windleburn (Waiau) 4m54s   47.7
3.Simon Rabbidge (Wyndham) 6m41s   56.55
4.Paul Knyvett (-) 5m29s   64.45

13 Oct SAT Poverty Bay Show, at Gisborne

Results of the Poverty Bay Show Shears at Gisborne on Saturday, October 13, 2012:

Open Final (15 sheep):TIMEPOINTS
1.Dion King (Hastings) 12m50s   53.76
2.John Kirkpatrick (Napier) 13m43s   55.14
3.Cam Ferguson (Waipawa) 13m12s   56.53
4.David Buick (Pongaroa) 13m51s   61.54
Senior Final (8 sheep):TIMEPOINTS
1.Jack Fagan (Te Kuiti) 9m49s   47.95
2.Henare Niania (Gisborne) 11m20s   55..25
3.Tui Pene (Waipawa) 10m40s   57.375
4.Nukutai Tuhura (Ruatoria) 10m11s   59.3
Intermediate Final (4 sheep):TIMEPOINTS
1.Adam Morton (Wairoa) 6m23s   38.4
2.David Gordon (Masterton) 6m7s   38.85
3.Alex Smith (Wairoa) 6m34s   42.45
4.Terence Durdy (Gisborne) 6m16s   46.3
Junior Final (3 sheep):TIMEPOINTS
1.Quinton Sanson (Feilding) 8m14s   41.03
2.Ramone Smith (Gisborne) 8m55s   52.41
3.Duran Smith (Gisborne)8m7s   53.68
4.Holly Granich (Matawai) 12m51s   59.55
WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Joel Henare (Gisborne) 107.4
2.Monica Potae (Milton/Tokomaru Bay) 155.8
3.Sheree Alabaster (Taihape) 160.6
4.Vicky Smith (Gisborne) 209.6
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Rahna Watson-Paul (Hastings) 126
2.Kyle Wihongi (Hastings) 133.4
3.Maiden Elers (Mataura) 141.8
4.Carmen Smith (Pongaraoa) 144
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.Keone Ngarangione (Gisborne) 100
2.Te Rangi Edmonds (-) 100.3
3.Blaze Pineaha (Hastings) 113
4.Viv Taitapanui (Opotiki) 142

12-13 Oct SAT New Zealand Spring Shears at Waimate

Results of the New Zealand Spring Shears at Waimate on Friday and Saturday, October 12-13: Shearing:

Open Final (16 sheep):TIMEPOINTS
1.Darrin Forde (Winton) 17m36.7s   71.461
2.Tony Coster (Rakaia) 18m21.13s   72.12
3.Grant Smith (Rakaia) 19m47.11s   74.107
4.Andy Mainland (Invercargill) 19m33.19s   76.098
5.Shaun Mathieson (Riverton) 17m33s   77.15
6.Ant Frew (Oamaru) 19m16.11s   79.494
Senior Final (8 sheep):TIMEPOINTS
1.Cory Palmer (Dipton) 12m3.3s   50..79
2.Brett Roberts (Mataura) 10m24.48s   52.599
3.Brook Todd (Dipton) 10m5.86s   56.668
4.Cody Beck (Taumarunui) 13m27.83s   58.017
5.Linton Palmer (Dipton) 13m7.11s   58.856
6.Floyd Neil (Taumarunui) 11m45.7s   61.66
Int Final (5 sheep):TIMEPOINTS
1.Phoenix Hawkins (Rakaia) 9m12.55s   41.028
2.Andrew Leith (Dipton) 9m1.89s   43.895
3.Ethan Pankhurst (Masterton) 10m12.11s   48.406
4.Sonny Kennedy (Winton) 10m21.19s   48.46
5.Shun Oishi (Japan) 10m34.05s   54.103
6.Joseph Stevens (Ireland) 10m18.5s   55.525
Junior Final (3 sheep): TIMEPOINTS
1.Cory Smith (Rakaia) 8m34.92s   43.746
2.Taniora Poole (-) 7m0.19s   48.343
3.Kahn Culshaw (Ashburton) 7m34.05s   50.37
4.Cory White (Waimate) 9m3.78s   54.189
5.Nicola Amery (Auckland) 13m24.5s   71.891
6.Turoa Hiri (Gore) 8m0.72s   77.369
Open Blades (5 sheep):TIMEPOINTS
1.Tim Hogg (Timaru) 17m15s   73.35
2.Bill Michelle (Timaru) 13m24s   76.6
3.Richard Watson (Canterbury) 14m24s   767.8
4.Chris Russell (Woodend) 17m44s   81.8
5.Ross Kelman (Omarama) 13m10s   84.7
6.Tom Rarere (Timaru) 14m38.11s   99.521
WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Keryn Herbert (Te Awamutu) 118.874
2.Rocky Hape-Taite (Dannevirke) 125.06
3.Tina Rimene (Masterton) 140.34
4.Taiwha Nelson (Alexandra) 157.736
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Kodi Hawkins (Martinborough) 141.404
2.Juliette Lyon (Alexandra) 161.512
3.Amber Stringer (Ranfurly) 204.496
4.David Ropiha (Omahu) 241.676
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.Sarah Higgins (Havelock) 189.14
2.Laurie Tegelaars (Pleasant Point) 199.66
3.Amanda McCone (Geraldine) 206.66
4.Kandy Huata (Raupunga) 213.074

5-6 Oct FRI/SAT Alexandra NZ Merino Shearing & Woolhandling Championship

Results of the 51st New Zealand Merino Championships at Alexandra, Friday-Saturday, October 5-6, 2012:

Open Final (12 sheep):TIMEPOINTS
1.Damian Boyle (W.A.)24m31.36s   131.318
2.Chris Vickers (Palmerston) 25m53.34s   138.167
3.Tony Coster (Rakaia) 25m34.19s   145.96
4.Mana Te Whata (Mossburn) 24m45.22s   148.428
5.Charlie O'Neill (Alexandra) 24m26.05s   150.053
6.Nathan Stratford (Invercargill) 25m32.14s   152.274
Senior Final (5 sheep):TIMEPOINTS
1.Brett Roberts (Mataura) 18m1s   119.675
2.Tami Karauria (Gisborne) 19m43s   138.35
3.Sonny Kennedy (Winton) 23m12s   145
4.Ethan Pankhurst (Masterton) 23m34s   154.7
5.David Gordon (Masterton) 18m17s   158.45
6.Linton Palmer (Dipton) 25m45s   182.45
International:

International (5 sheep):
1. New Zealand 342.279pts
(Nathan Stratford 12m4.69sec, 102.435pts; Tony Coster 12m21.11sec, 109.456pts; Colin O'Neill 10m11.75sec, 130.388pts)
beat
2. Australia 358.437pts
(Damian Boyle 10m18.45sec, 97.123pts; Todd Wegner 14m25sec, 124.65pts; Brendon Boyle 12m21.27sec, 136.664pts.)

WOOLHANDLING - Open Final:POINTS
1.Joel Henare (Gisborne) 290.482
2.Cushla Abraham (Masterton) 322.674
3.Tina Rimene (Masterton) 332.636
4.Sharnie Graham (Masterton) 380.692
WOOLHANDLING - Senior Final:POINTS
1.Kodi Hawkins (Martinborough) 250.194
2.Amber Stringer (Ranfurly) 263.28
3.Stevie Mason Smallman (Taihape) 296.1
4.Kelly Luke (Wairoa) 332.624
WOOLHANDLING - Junior Final:POINTS
1.Raylene Johnstone (Hastings) 244.224
2.Shinnae Flutey (Masterton) 315.63
3.Kaipiri Hiko-Reha (Waimana, BOP) 326.564
4.Michelle Page (Waimate) 437.53








© Shearing Sports NZ 2011
Website by Dzina Ltd