Shearing Sports Logo Shearing Sports New Zealand IncEldersSPARC
FULL MENU MastersJudgesWorld ChampsTeamsCompetition DatesRulesMedia ReleasesContact












FULL MENU

Competition Results - NZ Shearing Champs 2017

Results from the 33rd New Zealand Shearing Championships in Te Kuiti on March 30-April 1, 2017:

Shearing:

New Zealand Championships Open final (20 second-shear sheep): Rowland Smith (Hastings) 15min 56.08sec, 54.704pts, 1; John Kirkpatrick (Napier) 15min 42.24pts, 55.962pts, 2; David Buick (Pongaroa) 15min 31.09sec, 56.655pts, 3; Dion King (Alfredton) 15min 27.58sec, 56.829pts, 4; Mark Grainger (Te Kuiti) 15min 33.18sec, 57.009pts, 5; Gavin Mutch (Scotland/Whangamomona) 16min 33.32sec, 58.616pts, 6.

New Zealand Shears Circuit final (10 second-shear ewes, 10 lambs): Rowland Smith (Hastings) 18min 2.03sec, 74.035pts, 1; Nathan Stratford (Invercargill) 18min 56.9sec, 76.112pts, 2; John Kirkpatrick (Napier) 18min 24.60sec, 77.497pts, 3; Jack Fagan (Te Kuiti) 1min 58.49sec, 80.125pts, 4; Troy Pyper (Winton) 19min 28.81sec, 81.375pts, 5; Digger Balme (Te Kuiti) 17min 57.85sec, 86.827pts, 6.

North Island Shearer of the Year final (10 ewes, 10 lambs): Rowland Smith (Hastings) 16min 8sec, 56.05pts, 1; John Kirkpatrick (Napier) 15min 42.3sec, 57.415pts, 2; Dion King (Hastings/Alfredton) 16min 7.01sec, 59.901pts, 3; David Buick (Pongaroa) 15min 51.96sec, 60.248pts, 4; Gavin Mutch (Scotland/Whangamomona) 16min 44.01sec, 61.301pts, 5; Paerata Abraham (Masterton) 18min 14.21sec, 64.611pts, 6.

New Zealand Championships Open plate (10 second-shear sheep): Nathan Stratford (Invercargill) 9min 31.38sec, 37.269pts, 1; Aaron Haynes (Feilding) 9min 12.05se, 39.403pts, 2; Troy Pyper (Winton) 9min 2.82sec, 40.841pts, 3; Murray Henderson (Halcombe) 9min 55.55sec, 41.978pts, 4; Tama Niania (Gisborne) 9min 17.93sec, 42.697pts, 5; James Fagan (Raglan) 9min 10.9sec, 44.145pts, 6.

New Zealand Championships Open Challenger (no Open wins, 10 sheep): Turi Edmonds (Raetihi) 10min 4.56sec, 39.228pts, 1; Jimmy Samuels (Marton) 10min 33.73sec, 40.787pts, 2; Kelvin Walker (Taumarunui) 9min 48.63sec, 41.732pts, 3; Floyde Neil (Taumarunui) 11min 26.51sec, 42.526pts, 4; Delwyn Jones (Wales/Te Kuiti) 10min 54.71sec, 43.236pts, 5; Jacob Moore (England) 10min 58.44sec, 43.722pts, 6.

New Zealand Championship Senior final (12 second-shear sheep): Darren Alexander (Whangamomona) 13min 18.23sec, 49.829pts, 1; Paraki Puna (Napier) 13min 20.59sec, 52.613pts, 2; Conan Te Kene (Taumarunui) 12min 41.15sec, 53.558pts, 3; Lionel Taumata (Gore/Taumarunui) 13min 40.45sec, 54.439pts, 4; Tegwyn Bradley (Woodville) 13min 21.58sec, 54.663pts, 5; Hura Edwards (Taumarunui) 13min 45.14sec, 55.757pts, 6.

New Zealand Championships Intermediate final (8 second-shear sheep): Sean Gouk (Hamilton/Masterton) 11min 9.32sec, 41.216pts, 1; Mitcherll Murray (Amberley) 10min 54.71sec, 42.736pts, 2; Laura Bradley (Woodville) 11min 39.03sec, 44.202pts, 3; Daniel Seed (Woodville) 12min 2.43sec, 44.997pts, 4; Jordan Hart (Blenheim) 11min 29.04sec, 45.202pts, 5; Jayden Paul (Taumarunui) 11min 17.94sec, 49.397pts, 6.

New Zealand Championships Junior final (5 second-shear sheep): Mark Ferguson (Kahuranaki) 9min 26.62sec, 33.931pts, 1; Liam Norrie (Cheviot) 9min 57.93sec, 36.497pts, 2; Keith Swann (Wairoa) 9min 57.75sec, 3; Steve Hakaraia (Napier) 9min 47.59sec, 39.78pts, 4; Reuben Alabaster (Taihape) 10min 34.71sec, 40.536pts, 5; Cory Barrowcliffe (Piopio) 11min 43.21sec, 43.161pts, 6.

New Zealand Championships Novice final (2 second-shear sheep): Ariana Hadfield (Wairoa) 8min 11.91sec, 33.596pts, 1; Angelo Manttan (Wairoa) 8min 6.74sec, 35.837pts, 2; Leam Pritchard (Pongaroa) 7min 8.85sec, 36.443pts, 3; Paiaka Muraahi (Piopio) 7min 33.62sec, 41.181pts, 4; Levi King (Motu) 7min 56.09sec, 49.305pts, 5; Joseph Pounamu (Te Kuiti) 6min 43.81sec, 59.691pts, 6.

Woolhandling:

New Zealand Championships Open final (6 second-shear sheep): Joel Henare (Gisborne/Dunedin) 65.2pts, 1; Sheree Alabaster (Taihape) 105.16pts, 2; Eramiha Neho (Dannevirke) 108.82pts, 3; Hanatia Tipene (Te Kuiti) 111.78pts, 4; Jo Tarrant (Mortlake,

New Zealand Championships Senior final (5 second-shear sheep): Brittany Tibble (Gisborne) 69.87pts, 1; Angela Stevens (Napier) 73.56pts, 2; Ash Boyce (Dannevirke) 75.84pts, 3; Raniera Whare (Taumarunui) 84.72pts, 4; Jamie McLean (Taihape) 95.93pts, 5.

New Zealand Championships Junior final (5 second-shear sheep): Ricci Stevens (Napier) 54.84pts, 1; Darryl Harrison (Dannevirke) 72.97pts, 2; Summer Pritchard (Pongaroa) 73.462pts, 3; Bianca Hawea (Masterton) 81.53pts, 4; Jodie Hogg (Te Kuiti) 111.81pts, 5. Special Events:

Transtasman Shearing Challenge (4 merinos, 4 NZ second-shear): Te Kuiti NZ Shears 190.644pts (Gavin Mutch 10min 28.4sec, 55.295pts' David Buick 11min 12.17sec, 62.109pts; Conan Te Kene 12min 9.79sec, 73.24pts) beat Warrnambool Romney Shears 218.663pts (Sam Mackrill 10min 26.15sec, 67.308pts; Roger Mifsud 12min 20.23sec, 74.887pts; Lee Harris 13min 41.85sec, 76.468pts).

Inter-Island Shearing and Woolhandling (6 second-shear sheep): North Island (shearers - Mark Grainger, John Kirkpatrick, Rowland Smith; woolhandlers - Sheree Albaster, Keryn Herbert, Sue Turner) 229.327pts, beat South Island (shearers - Andy Mainland, Troy Pyper, Brett Roberts; woolhandlers - Joel Henare, Angelique Miller, Monica Potae) 258.224pts.

Local Contractors Relay (10 second-shear sheep): Central Shearing, Taumarunui (Hura Edwards, Floyde Neil, Roger Neil) 11min 3.44sec, 44.372pts, 1; Fagan Shearing No 2, Te Kuiti (Jack Fagan, Jimmy Haupokia, Delwyn Jones) 11min 44.36sec, 47.518pts, 2; C.T.Shearing, Te Kuiti (Kelly Brill, MNark Grainger, Sam Murphy) 11min 44.63sec, 48.352pts, 3; Barrowcliffe Shearing, Piopio (Jason Ballantyne, Craig Fagan, Catherine Mullooly) 11min 30.02sec, 49.601pts, 4; Fagan Shearing No 1, Te Kuiti (Digger Balme, Mike Hegglin, Anaru Moerua) 11min 3.39sec, 50.77pts, 5; Fagan No 3, Te Kuiti (Turi Edmonds, Riley Kawerau, James Ruki) 12min 23.96sec, 52.198pts, 6.

Speedshears: Open - Jack Fagan (Te Kuiti) 20.44sec, 1; Deano Smith (Gisborne) 20.82sec, 2; Senior - Conan Te Kene (Taumarunui) 24.18sec, 1; Hura Edwards (Taumarunui) 28.32sec, 2.







© Shearing Sports NZ 2011
Website by Dzina Ltd